पाकिस्तानमा गर्मीले ६ दिनमा ५०० जनाको मृत्यु

स्लामावाद – बढ्दो गर्मी पाकिस्तानी जनताका लागि घातक सावित भएको छ। पछिल्लो छ दिनमा ५०० भन्दा बढीको ज्यान गएको छ जसमा बढ्दो गर्मीलाई प्रमुख कारण मानिएको छ। यी घटना दक्षिणी पाकिस्तानका हुन्।

ईधी एम्बुलेन्स सेवाका अनुसार कराची सहरमा रहेको शवगृहमा दैनिक ३० देखि ४० शव ल्याउने गरेको छ। तर पछिल्ला ६ दिनमा उनीहरुले करिब ५ सय ६८ शव सङ्कलन गरेका छन्, जसमध्ये मंगलबार मात्रै १४१ जनाको शव रहेको छ।

यी सबैको मृत्युको कारण के हो भन्ने अहिले नै भन्न गाह्रो भएको बीबीसीको रिपोर्टमा उल्लेख छ। तर, गर्मी बढेसँगै मृत्यु हुनेको संख्या पनि बढेको छ। कराँचीको तापक्रम ४० डिग्री सेल्सियसभन्दा माथि पुगेको छ र आर्द्रता यति धेरै छ कि तापक्रम ४९ डिग्री सेल्सियस जस्तो महसुस भएको छ।

मानिसहरू सहयोगको लागि अस्पतालहरू जान्छन्। गत आइतबार र बुधवारको बीचमा कराचीको सिभिल अस्पतालमा तातो स्ट्रोकका कारण २६७ जनालाई भर्ना गरिएको थियो। तीमध्ये १२ जनाको पनि मृत्यु भएको आपतकालीन विभागका प्रमुख डा इमरान सरवर शेखले जानकारी दिए।

डा शेखले बीबीसीलाई भने, ‘अस्पतालमा आउने अधिकांश मानिस ६० वा ७० वर्षका छन्। कोही ४५ वर्षका थिए भने कोही जोडी २० वर्ष पुगेका थिए। हामीले देखेका सबै मानिसहरू बाहिर काम गरिरहेका छन्। बढ्दो तापक्रममा हामीले उनीहरूलाई धेरै पानी पिउन र हल्का लुगा लगाउन भन्यौं।ु

गत साताको अन्त्यमा पाकिस्तानमा बढेको तापक्रमलाई आंशिक गर्मीको लहर पनि भनिएको थियो। जनतालाई राहत प्रदान गर्न गर्मीको लहरबाट जोगाउन शिविर र केन्द्र स्थापना भइरहेका छन्। सहयोगको खाँचोमा परेका धेरै मानिसहरू अस्पतालसम्म पुग्न सकेका छैनन्।

५६ वर्षीय वसीम अहमद सुरक्षा गार्ड हुन्। १२ घन्टाको सिफ्ट सकेर घर पुग्दा उनको अवस्था ठिक थिएन। वसीमका भाइ अदनान जफरले भने, ुउनी ढोकाबाट आए र म यो गर्मी सहन सक्दिनँ भने। उनले एक गिलास पानी मागे। पानी पिउने बित्तिकै उनी बेहोस भए।ु

वसीमको परिवारले उनलाई अस्पताल पुर्‍याउँदासम्म चिकित्सकले उनको हृदयघातका कारण मृत्यु भइसकेको बताए। अदनानले वसीमलाई पहिलेदेखि नै मुटुको रोग लागेको तर गर्मीका कारण यसअघि कुनै समस्या नभएको बताए।

बढ्दो गर्मी बाहेक, बिजुली कटौती पनि कराचीका जनताको लागि ठूलो समस्या हो। कराची पाकिस्तानको एक मात्र सहर हो जुन गर्मीसँग संघर्ष गरिरहेको छ। समाचार एजेन्सी रोयटर्सका अनुसार गत महिना सिन्ध प्रान्तको राजधानी कराँचीमा ५२.२ डिग्री सेल्सियस तापक्रम रेकर्ड गरिएको थियो। बीबीसी